Letošní řád Elišky Přemyslovny si odnesla i naše sociální pracovnice Hana Prchalová

30.09.2015 16:47

Letošní řád Elišky Přemyslovny si odneslo 19 žen. Neskrývaly slzy dojetí..

Poslanec strany Úsvit – Národní koalice Augustin Karel Andrle Sylor v pátek dopoledne  z postu prezidenta Nadačního fondu Elišky Přemyslovny (NFEP) udělil ve Státních aktech Poslanecké sněmovny 19 řádů Elišky Přemyslovny ženám pracujícím v charitativní, sociální a kulturní oblasti. A mezi nimi je i naše sociální pracovnice Hana Prchalová.

Jednalo se vůbec o první ročník slavnostního předávání, kterým provázel populární herec Ladislav Frej. Zakladatel NFEP chtěl tímto oceněním prokázat úctu ženám, na které kamery a média obecně zapomínají.

„Tyto ženy si ve své skromnosti ani neuvědomují, že jsou svým životem, prací, talentem a obětavostí příkladem pro druhé,“ uvedl v úvodním slově Andrle. Podle poslance současná doba i společnost vyzdvihují jen povrchní a líbivé lidské vlastnosti jako dravost, majetek a vnější vzhled. „Na to co je v životě skutečně důležité se zapomíná – lidská sounáležitost, vstřícnost, obětavost, pochopení a láska. Dnes je záměrem NFEP ocenit vaší statečnost, vůli rozdávat lásku, péči a předávat zkušenosti ostatním lidem, Říct Vám, že si vážíme vaší práce a ceníme si schopností a vlastností, které nelze platit penězi,“ pronesl poslanec k publiku.

V letošním ročníku se Řád dostal celkem devatenácti ženám z různých oblastí charity, církve, kultury, ale i sociální oblasti. Při samotném  předávacím aktu bylo očích laureátek patrné dojetí a mnohdy nechyběly ani slzy.  Slavnostní dopoledne doprovodilo duo harfenistek Simona Voříšková a Roxana Hädler a také kytarista Miroslav Baldrych. Nadační fond Elišky Přemyslovny se stará o pozvednutí jména této neprávem opomíjené české královny, ale i odkaz dalších Přemyslovců. Za tímto účelem fond připravuje mimo jiné sousoší Elišky Přemyslovny a jejího syna Václava ( Karla IV.), které by mělo být odhaleno v příštím roce u příležitosti 700-letého výročí narození Karla IV.

Přehled oceněných v roce 2015

1. Anežka Najmanová OSBHana Prchalová
2. Jaroslava Černá
3. PhDr. Vladimíra Koubová
4. Vera Blazek
5. PhDr. Zuzana Všetečková
6. PhDr. Marie Hakenová – Ulrichová
7. Mgr. Lenka Nováčková
8. MUDr. Soňa Hlavová
9. Jana Hnyková
10. Mgr. Lenka Raadová MBA
11. Hana Prchalová
12. Mgr. Dana Marková
13. Ludmila Hofelnnerová

 

14. Mgr. Helena Housová
15. Marcela Václavíková
16. PhDr. Ivana Havlíčková
17. Miloslava Machovcová
18. Anna Pavelková
19. Mgr. Marie Hubálková

Hana Prchalová

Paní Hana Prchalová pracuje v Domově Na Hrádku, poskytovatel sociálních služeb, kde se stará o mentálně postižené již od roku 1995. Takže letos v říjnu oslaví 20let působení v sociálních službách, za což ji určitě patří uznání.  Paní Prchalová na rozdíl o jiných neopustila svou profesi ani v roce  2007,  když vešel v platnost nový zákon o sociálních službách, ale naopak s nadšením sobě vlastním začala aktivně spolupracovat na změnách. Paní Prchalová vede  pěvecký sbor „Hrádeček“, který získává  jednu cenu za druhou. Několikrát se umístil na předních místech v soutěži „Smečenská Lyra.“ Také vystupoval jako host orchestru TOX Jaroslava Trnky, v divadle a kostele v Poděbradech. Paní Prchalovou vedený sbor Domova Na Hrádku reprezentuje na mnohých kulturních akcích a jezdí zpívat do domovů pro seniory, kde svým zpěvem rozdává starým lidem radost. Jedním z velkých přání Paní Prchalové je „Chtěla bych zůstat v domově do svého důchodového věku, pracovat a starat se o potřebné.“

Celý článek a informace o dalších oceněných najdete zde.

 


Turbodieta.cz, Anionky.cz, QElife.cz, Tropocollagen, Galvanic Spa, Inventia, Kupník.cz, Queen Euniké partner, Euniké partner, Well U, Hooah, Krása.cz, Tropokolagen.cz, Spektrum, Deparim, Česká řasa, Queen Euniké partner, Wellu.cz, Beautik, Margitex, BH test, Ageloc me, E.T. Wool, Alternativní doktorka, QE Partner, Kuzu.cz, Hrabárna lega, Hledák dovolené, Pilna, Syn-Ake